Кошик
206 відгуків
pro3d.com.ua
+380 (95) 170-90-72
+380 (97) 273-37-66

3D ДРУК методом наплавлення (FDM)

3D ДРУК методом наплавлення (FDM)

Що таке 3D друк FDM:
FDM - це абревіатура з англійської «Fused Deposition Modeling», що перекладається як «Моделювання методом наплавлення». Власне, це найбільш ємкий опис, що характеризує 3D друк FDM . Але для першої зустрічі і знайомства з методикою цього недостатньо, тому далі ми розповімо про цю технологію у всіх подробицях.
Це одна з найбільш поширених і простих технологій 3D друку. Саме FDM 3D принтери є найбільш бюджетними і доступними у всіх планах. Більш того, такі прилади деякі умільці збирають самостійно. У певному роді такий «кустарний» 3D друк FDM цілком успішний, але не зрівняний з печаткою на спеціалізованому обладнанні.

Як відбувається 3D друк FDM:
Як і в будь-якій іншій методиці адитивного виробництва суть FDM 3D друку полягає в пошаровому відтворенні об'ємних виробів на основі цифрових даних (3D моделей). Як матеріал в FDM 3D принтерах для цієї мети використовуються спеціальні нитки пластика. Такі нитки можуть бути діаметром 1,75 мм, або 2,85 (3) мм.
По суті, 3D друк FDM - це безперервна подача нитки матеріалу в екструдер (друкуючу головку), оснащений нагрівальним елементом. Останній призначений для нагрівання сопла, через яке подається матеріал. На цьому етапі відбувається плавлення пластику і екструзія (видавлювання) його на платформу 3D принтера. Кожен наступний шар видавлюється на попередній по заданій траєкторії, за рахунок чого і відбувається побудова вироби. Для більш плавної подачі матеріалу, а також швидкого затвердіння шарів, екструдери оснащуються зовнішніми вентиляторами, які створюють різкий перепад температур.

Деякі 3D принтери FDM обладнані нагріваючою платформою, яка дозволяє працювати з більш «примхливими» матеріалами, такими, як ABS пластик. Нерідко такі принтери комплектуються також закритим корпусом. Також існують прилади з подвійними, і навіть потрійними екструдерами, які надають можливість роботи з декількома видами 3D пластика одночасно. Як правило, в таких випадках один матеріал є основним, а другий допоміжним. Часто в якості допоміжного матеріалу вибирають водорозчинний матеріал підтримки (PVA пластик).

Етапи FDM 3D друку:

 • Розробка 3D моделі в спеціальних програмах (Autodesk 3DsMAX, ZBrush, Maya, Blender, SolidWorks і т.д.);
 • Перевірка готової моделі на придатність до 3D друку, наприклад, в програмі NetFabb (3D модель не повинна містити дірок, розірваних граней, інвертованих полігонів і т.д.). 
 • Завантаження 3D моделі в програму-слайсер. На цьому етапі вибираються необхідні налаштування 3D друку (швидкість, температура і т.д.), а також генеруються підтримки при наявності нависаючих елементів в моделі. По завершенню підготовчої частини програмою генерується керуючий код (G-code) для 3D принтера на основі цифрових даних (моделі) і вибраних налаштувань;
 • Передача керуючого коду на 3D принтер. USB-флеш-накопичувач або SD-карта з записаним G-code (в просунутих моделях 3D принтерів також можлива передача файлу по бездротовій мережі Wi-Fi) підключається до пристрою, в меню якого вибирається необхідний файл і запускається друк;
 • По завершенню 3D друку готовий виріб від'єднується від столу 3D принтера, очищається від підтримок і зайвого пластика.

Матеріали:
3D друк FDM може похвалитися великою різноманітністю у виборі доступних матеріалів. Для роботи з FDM 3D принтерами розроблена величезна кількість пластику, проте не кожен принтер підтримує весь спектр матеріалів, які пропонує ринок. Цей фактор залежить від температури плавлення конкретного матеріалу і максимальної температури нагріву сопла пристрою. Грубо кажучи, прилади, сопло яких не розігрівається більш ніж на 250 ˚ С, не зможуть друкувати матеріалами з температурою плавлення в 280 ˚С.
Якщо ж відкинути це обмеження, то в плані вибору витратних матеріалів 3D друк FDM сміливо можна назвати найбільш універсальною технологією адитивного виробництва. Користувачі мають можливість роботи з пластиками всіх кольорів і відтінків, прозорими, глянцевими і матовими полімерами, з гнучкими і жорсткими інженерними матеріалами, з металізованим пластиком, і пластиком, що змінює колір. Також доступні водорозчинні, флуоресцентні, люмінесцентні матеріали, пластик з дерев'яним наповненням і багато іншого.

Переваги технології FDM:
Доступність. Цей вид 3D друку є найбільш доступним у фінансовому плані, що пояснює високу популярність FDM 3D принтерів;
Великий вибір матеріалів. Підібрати матеріал для FDM 3D друку не дуже складно. Більш того, такий 3D пластик також є цілком доступним у фінансовому плані;
Функціональність. Не тільки за рахунок величезного вибору витратних матеріалів, а й за рахунок особливостей самої методики FDM 3Д принтери можуть застосовуватися для найрізноманітніших завдань, що і робить їх надзвичайно затребуваними;
Співвідношення ціна якість. Сучасні прилади для FDM 3Д друку можуть похвалитися відмінною якістю відтворення об'єктів (аж до 40 мікрон!) При відносно невисокій вартості.

Сфери застосування 3D друку FDM:

 • Прототипування;
 • Виготовлення функціональних компонентів;
 • Дрібносерійне виробництво;
 • Макетування;
 • Створення медичних моделей;
 • Дизайн;
 • Архітектурне макетування;
 • Сувенірна продукція;
 • Косплей;
 • Авто тюнінг.

 

Види FDM 3D принтерів:

3D принтери для моделювання методом пошарового наплавления поділяються за типом системи координат на два типи:

 1. З прямокутної системою координат (Осі XYZ);
 2. З циліндричної системою координат, або дельта-принтери.

У нашому магазині Ви можете купити такі FDM 3D принтери:
Flashforge Creator Pro
Wanhao Duplicator i3 PLUS (MARK2)
Raise 3D PRO2 
Raise 3D PRO2 Plus

Інші статті
 • 3D принтер Creality Ender 3V3
  Вершина серії Creality Ender 3 V3 сьогодні є новинкою, з усіма розсипаними зернами та інтригуючою картиною серед томатного соусу інновацій.
 • Creality K1 Bambu то Lab PLP в чому різниця?
  У світі 3D-друку, що постійно розвивається, нещодавно центр уваги перемістився на швидкість як визначальний критерій. Виробники поспішають представити передові машини, оснащені вдосконаленими системами руху CoreXY і більш потужними екструдерами, розробленими для прискорення процесу 3D-друку.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner